سازنده پاسخگو و شناسنامه فنی ملکی دو روی یک سکه اند

عضو هیات رییسه شورای مرکزی با تشریح دیدگاه سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: حضور سازنده یا تولیدکننده پاسخگو و متعهد یک اصل ضروری است که در حوزه ساخت و ساز تقریبا مغفول مانده و مسئولان مربوطه باید به این مهم نگاه جدی و اجرایی داشته باشند.

 

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی ، دکتر حمید بدیعی در گفتگوی با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مسکن و ساختمان با بیان اینکه سازنده پاسخگو باید در قالب یک شخص حقیقی یا شرکت حقوقی، پاسخگوی بهره بردار و یا خریدار باشد، اظهار داشت: این پاسخگویی نمی تواند تنها بخشی از فرآیند تولید را پاسخگو باشد، بلکه باید در تمامی مراحل اجرای طرح از ابتدا تا انتها و از صفر تا صد ( یعنی از طراحی، نظارت، اجرا تا پایان کار) به عنوان یک تولید کننده پاسخگو حضور داشته باشد.

 

این مسئول سازمانی تشخیص سازنده پاسخگو یا فاکتورهای تعیین سازنده پاسخگو را یک امر مهم دانست وگفت:  قطعا کسی که فاقد صلاحیت و اهلیت است نمی تواند پاسخگوی مناسبی باشد؛ تخصص، تجربه، وجود یک رزومه مشخص و کارنامه حرفه ای ثبت شده از موارد تشخیص تولید کننده پاسخگو به شمار می رود.

 

به گفته وی اطلاع از رزومه حرفه ای مدعیان درحوزه ساخت و ساز حق مسلم مردم، بهره برداران و سرمایه گذاران است که با مراجعه به یک پایگاه اطلاعاتی می توانند به کارنامه سازندگان دست یابند.

 وی با اعتقاد به اینکه با ایجاد یک رقابت سالم در بین سازندگان، مردم می توانند سازنده حرفه ای و مورد اطمینان خود را انتخاب کنند، اذعان داشت: وزارت راه و شهرسازی به کمک سازمان نظام مهندسی ساختمان باید به افراد دارای اهلیت و صلاحیت پروانه اشتغال بدهد. یعنی کسانی دارای پروانه اشتغال برای عرضه محصولی به نام ساختمان در بازار باشند که تخصص، تجربه و کارنامه حرفه ای روشن به همراه داشته باشند.

 

بدیعی ضمن بیان اینکه شخصی که به عنوان سازنده پاسخگو توسط سرمایه گذار یا فرد دیگر برگزیده می شود باید صاحب اختیار باشد، تصریح کرد: تمامی عوامل دخیل در ساخت و ساز یعنی طراح، ناظر، کارگران ماهر باید نقشه موجود را به مرحله عمل برسانند،  و مصالح ساختمانی، تاسیسات و ... همگی باید از ابتدا تا انتها مورد تایید سازنده و دارای پروانه حرفه ای باشد. موضوع مهم این است که پاسخگوی نهایی این محصول باید جریان ساخت را قبول داشته باشد و مسئولیت آن را بپذیرد.

 

 عضو هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان در ادامه یادآور شد:  قابل قبول و منصفانه نیست که کسی پاسخگو باشد ولی در انتخاب موارد و مراحل ساخت و ساز هیچ نقشی نداشته باشد.

 

دکتر بدیعی کنترل کیفیت که در همه کارخانه های تولیدی امروز حاکمیت دارد را یکی دیگر از مراحل ساخت و ساز حرفه ای دانست و گفت: سازنده پاسخگو باید این جریان را مدیریت کند، علاوه بر آن وجود نظارت مستمر که در واقع دفاع از محصول و در نهایت به نفع تولید کننده است از دیگر مراحل کار به شمار می رود.

 

 رئیس ستاد اجرایی خط مشی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور حضور نظارت مستمر کارگاهی را از بحث های خط مشی که از او با عنوان نظارت مقیم تعبیرشده، از دیگر مراحل کار برشمرد و گفت: اگر سازنده پاسخگو شخصا به عنوان پیمانکار حضور ندارد باید انتخاب ناظر به عهده او باشد، اما اگر خودش به عنوان پیمانکار حضور دارد انتخاب ناظر مقیم برعهده خود سرمایه گذار است.

 

 این مسئول سازمانی دفاع از منافع بهره بردار که در خط مشی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور  هم آمده است را حائز اهمیت دانست و گفت: اینکار باید به شرکت های کنترل و بازرسی واگذار شود. گفتنی است که شرکت های کنترل و بازرسی باید توسعه پیدا کنند، البته تعدادی در سطح کشور تاسیس شده اما کافی نیست و باید در سطح استان ها به تعداد کثیر تاسیس شود و در صحنه رقابت پا به عرصه خدمت بگذارند.

 

دکتربدیعی همچنین خاطر نشان ساخت: شرکت های کنترل و بازرسی هم باید دارای کارنامه حرفه ای مشخص باشند و پروژه های انجام شده در این کارنامه قید شود تا انتخاب آگاهانه صورت بگیرد؛ اگر هم در کارشان قصوری وجود داشته باشد خود به خود از صحنه رقابت و عرصه حذف و یا اصلاح شوند.

 

دکتر بدیعی با اشاره به نظر مهندس ترکان، رئیس دومین همایش شناسنامه فنی ملکی ساختمان، مبنی بر اینکه اجرای شناسنامه فنی ملکی باید در سطح کشور توسعه یابد و تدریجا نسبت به ارتقا و بهبود آن اقدام شود، اذعان داشت: اگر در فکر اجرای یک طرح جامع بدون نقص برای هر محصول و شناسنامه ای باشیم، هرگز و به این سادگی ها به نقطه مورد نظر نخواهیم رسید؛ به گمان ما اجرای شناسنامه فنی ملکی به هیچ وجه نباید متوقف شود و حتی اگر تنها چند نقطه مثبت دارد باید همان موارد تاثیر گذار به مرحله اجرای برسد.

 

وی در ادامه با تشریح اینکه  هر کالا و محصولی که به بازار عرضه می شود یک بروشوری دارد که مشخصات لازم در آن  درج شده است، تاکید کرد: در ساختمان آن چیزی که مشخصات و جزییات کمی و کیفی در آن درج شده را شناسنامه فنی ملکی می نامند. طبیعی است که برای کالایی همانند ساختمان مطالبی درج می شود که برای بهره بردار از نظر محتوا این معنا را داشته باشد که مطالعات طرح و آزمایشات قبل از طراحی به صورت حرفه ای انجام شده است.

 

وی کسب اطمینان نسبت به صحت و سلامت طراحی و اینکه نقشه های اجرایی در رشته های مختلف معماری، سازه، تاسیسات مکانیکی و برقی را از ویژگی های شناسنامه فنی ملکی برشمرد و عنوان کرد: شناسنامه فنی ملکی گویای کیفیت واجرای مقررات ملی ساختمان است.

 

این مسئول سازمانی نظارت ممتد کارگاهی که لااقل برای کارگاه های ساختمانی نسبتا بزرگ با نام نظارت مقیم باید حتما انجام بگیرد را ضروری دانست و اظهار داشت: مهمترین بخش که شناسنامه بدون آن فاقد اعتبار خواهد بود، بازرسی های فنی است. تمامی مواردی که بیان شد زمانی قابل پذیرش و قابل اطمینان برای بهره بردار و دستگاه حاکمیتی است که تمام این فرآیندها توسط شرکت های کنترل و بازرسی از صفر تا صد کنترل و بازرسی فنی شده باشد. در این صورت این محصول به صورت فرآیند و محصول نهایی کنترل های لازم را داشته و از سلامت نسبی برخوردار است.

 

به گفته عضو هیات رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان، شناسنامه فنی ملکی با لحاظ کردن همه موارد مطروحه منتج به حضور تولیدکننده پاسخگو می شود؛ یعنی شخص حقیقی یا حقوقی که مسئولیت صحت و سلامت ساختمان را به عنوان تولیدکننده می پذیرد و شرکت کنترل و بازرسی که مسئولیت کنترل های فرآیندی را از صفر تا صد برعهده می گیرد و در مقابل این امضاهایی که انجام می دهد پاسخگو مردم، دستگاه های حاکمیتی و نهادهای مسئول باشد.

 

این مسئول سازمانی خاطر نشان ساخت: شناسنامه فنی ملکی و تولیدکننده پاسخگو در واقع دو جزء جدا نشدنی و مکمل یکدیگر هستند و می توان گفت که این دو، دو روی یک سکه اند که  به صورت مستندسازی شده در اختیار بهره بردار قرار می گیرد.

 

وی با اعتقاد به اینکه درخواست شناسنامه فنی ملکی برای ساختمان ها باید به یک فرهنگ تبدیل شود، تاکید کرد: باید همه جامعه به این مهم دست پیدا کنند که کلیه نقل و انتقالات، اجاره، بهره برداری و... بدون وجود شناسنامه فنی ملکی انجام نشود و شهرداری ها بدون شناسنامه پایان کار صادر نکند؛ باید مواردی کیفی را که در حال حاضر در اختیار داریم انجام دهیم و پس از آن به تدریج نسبت به رفع نقاط ضعف دیگر موارد اقدام شود، در این صورت منافع بیشتر تامین می شود.

 

دکتر بدیعی با تاکید بر اینکه ما اگر بخواهیم تدریجی عمل نکنیم روند تولید با کیفیت به تاخیر می افتد و عملا مردم متضرر می شوند، عنوان کرد: ضروری است که شناسنامه فنی ملکی هر چه زودتر به شکل کلی و با حمایت همه جانبه شهرداری های کشور عملیاتی شود، حتی اگر به نقطه 100 نرسیده باشد. اگر امروز با حمایت همه شهرداری های سراسر کشور شناسنامه فنی به صورت قاطع عملیاتی شود، حتی با نمره 30 به تدریج این نمره به 100 ارتقا خواهد یافت.

 

بدیعی در پایان خاطر نشان ساخت: مردم ما با محصول با کیفیت و استاندارد آشنایی دارند و اگر به معنای واقعی سازندگان ما محصولات با کیفیت ارائه دهند، مردم حاضر به پرداخت هزینه خواهند بود و از آن استقبال می کنند.